Dzień Purple Day®, znany również jako Międzynarodowy Dzień Świadomości Epilepsji, obchodzony jest corocznie 26 marca. Jest to dzień poświęcony zwiększaniu świadomości na temat epilepsji, jednej z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie, dotykającej około 65 milionów ludzi.
Purple Day® został założony w 2008 roku przez Cassidy, kanadyjkę chorującą na epilepsję, w celu zmniejszenia stygmatyzacji związanej z tą chorobą. Na całym świecie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, mające na celu podniesienie świadomości i edukację na temat epilepsji, a także zbieranie funduszy na badania nad tą chorobą i pomoc osobom z nią zmagającym się.
Symboliką dnia Purple Day® jest kolor fioletowy, który ma symbolizować nadzieję, współczucie i wsparcie dla osób dotkniętych epilepsją. W dniu Purple Day® ludzie na całym świecie ubierają się na fioletowo, by pokazać swoje wsparcie dla tej ważnej sprawy.
Filharmonia w Szczecinie jako pierwsza w Polsce, wzięła udział w tak uroczystym dniu, jakim jest Purple Day®. Od 2019 roku w dniu 26 marca, iluminacja budynku jest podświetlona w kolorze purpurowym ( fioletowym ). Inicjatorem tego wydarzenia jest redaktor naczelny naszego serwisu, jednocześnie osoba chorująca na epilepsję lekooporną od 1998 roku, Piotr.
Jasne Błonia są również miejscem licznych wydarzeń sportowych i kulturalnych, takich jak np. maraton Szczecin, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog oraz koncerty z okazji Dnia Niepodległości czy Sylwestra. Park jest bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców Szczecina i turystów, a jego atrakcyjna lokalizacja i bogata oferta rekreacyjna przyciągają co roku tysiące odwiedzających.
Platanowce na Jasnych Błoniach mają imponujące rozmiary - niektóre z nich osiągają nawet ponad 30 metrów wysokości. Ich korony są szerokie i gęste, a ich kora ma charakterystyczne łuski, które odpadają, tworząc efektowny wygląd drzewa. Dzięki swojemu imponującemu wyglądowi i rozmiarom, platanowce na Jasnych Błoniach są często wykorzystywane jako tło dla sesji fotograficznych czy plenerów malarskich. Stanowią także ważny element ekosystemu parku, przyczyniając się do oczyszczania powietrza i produkcji tlenu.